Systemowa ochrona procesów kredytowych
W obszarze przeciwdziałania nadużyciom związanym z produktami kredytowymi osób fizycznych, od początku działania, czyli od 2017 r. Platforma Antyfraudowa pozwoliła zaoszczędzić ponad 934 mln złotych (dane aktualne na koniec sierpnia 2024 r.). W tym, w uruchomionym w czerwcu 2020 r. obszarze przeciwdziałania nadużyciom związanym z produktami dla firm, Platforma uchroniła przed stratą na wartość przekraczającą 151 mln złotych (dane aktualne na koniec sierpnia 2024 r.).
Dzięki wykorzystaniu ponad 150 reguł antyfraudowych, przyczyniamy się do wykrywania nadużyć już na etapie składania wniosków o finansowanie. Dodatkowo weryfikacja wniosków dzieje się w czasie rzeczywistym - średni czas przetwarzania danych wynosi około 2 sekundy.
Każdy podmiot przystępujący do usług antyfraudowych BIK zwiększa ochronę całego sektora.
Obecnie z Platformy korzysta łącznie 36 firm takich jak: banki, instytucje pożyczkowe, leasingowe i faktoringowe, a kolejne 12 firm jest w trakcie przyłączenia lub uzgadniania terminów realizacji projektów przyłączeniowych (dane aktualne na sierpień 2024 r.). Dzięki temu możemy wspierać te firmy w wyszukiwaniu i wykrywaniu nadużyć. W przypadku udzielania finansowania osobom fizycznym, najczęściej występującymi nadużyciami są: skompromitowane dane osobowe czy teleadresowe, występujące często z fałszywym zatrudnieniem.
Działamy również w obszarze udzielania finansowania przedsiębiorcom. Przestępstwa w tym segmencie są często popełniane przy użyciu sfałszowanych dokumentów finansowych, na przedmioty o zawyżonej wartości, czy powielonych danych osobowych, ukrytych w strukturze organizacyjnej celem ukrycia nierzetelnych beneficjentów rzeczywistych oraz podmiotów i osób powiązanych z wnioskodawcą.
Skutecznie wychwytujemy oszustwa związane z wnioskami o kredyty (gotówkowe, ratalne), karty kredytowe, limity konta, jak również pożyczki, leasingi, faktoringi i płatności odroczone.
Firmy korzystające z systemu mają możliwość skorzystania z dwóch usług tj. Scoring antyfraudowy (w zakresie wniosków o finansowanie osób fizycznych) i PAF Powiązania Przedsiębiorcy (w zakresie wniosków o finansowanie przedsiębiorców). Obie usługi są funkcjonalnościami zwracającymi dodatkowe informacje przy zadaniu zapytań do Platformy.
Scoring antyfraudowy obejmuje dwa modele detekcji fraudów BIKSco FraudRisk oraz BIKSco EarlyDelinquencyRisk bazujące na danych przetwarzanych w ramach systemów informacyjnych BIK. Modele zbudowano przy użyciu metod machine learning.
PAF Powiązania Przedsiębiorcy jest usługą weryfikującą powiązania osobowe z wniosków o finansowanie z danymi pochodzącymi z publikacji w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.
Dzięki naszym analizom wiemy, że te same dane potrafią być wykorzystywane przez przestępców wielokrotnie. Możemy więc łatwo wykryć oszustwo, jeśli tylko Twoja firma skorzysta z naszego rozwiązania. Twoja obecność oznacza więcej danych o nadużyciach i czyni Platformę jeszcze bardziej skuteczną. Chcemy służyć całemu sektorowi udzielającemu finansowania, klientom indywidualnym i przedsiębiorcom w Polsce, po to aby budować bezpieczny biznes.
Zamów kontakt z doradcą